Václav Černík

Blog o moderních technologiích Základní principy parametrického modelování

3D tisknete a chcete občas něco vymodelovat? Do úplných začátků je fajn Tinkercad, ale brzy přestane stačit. Vrhněte se do světa parametrického modelování! O čem to je a kde se to naučit?

Základní principy parametrického modelování

Parametrické modelování využijete v softwarech jako Fusion 360 nebo Onshape. V tomto článku jsem v příkladech použil Onshape, ve Fusion 360 je to ale podobné.

U parametrického modelování postupujete od náčrtu k 3D modelu. 2D náčrt můžete třeba vytáhnout do prostoru anebo rotovat okolo vybrané osy.

Od náčrtu k 3D modelu

Náčrt je vlastně taková jednoduchá geometrie, kterou znáte ze základky. Já tehdy to rýsování vůbec neměl rád a vlastně mi to začalo dávat smysl až právě díky 3D modelování :D

Vsuvka pro učitele (zejména matematiky): parametrické modelování je příležitost, jak přenést do praxe běžnou základoškolskou geometrii (planimetrii) a díky kombinaci s 3D tiskem ji pro žáky zatraktivnit.

Náčrt

Během náčrtu definujeme kóty (rozměry a úhly) a vazby - to jsou geometrické vlastnosti jako např. rovnoběžnost, kolmost, stejná délka apod. Zde na obrázku je zvýrazněná vazba kolmost mezi dvěma úsečkami, i díky které je obdélník obdélníkem.

Vazba

Když tuto vazbu dám pryč, stane se mi z obdélníka kosodélník (rovnoběžník). Všimněte si také, že náčrt částečně zmodral, tzn. není správně zakótovaný a zavazbený, jinými slovy není dostatečně dobře definovaný - mohu s ním takto volně hýbat.Hotový náčrt potom mohu třeba vytáhnout do prostoru:

Vytažení

A mohu si hrát dál - třeba z kvádru vyrobím krabičku (na 2 kliknutí, jen si nastavím tloušťku stěny)

Příkaz Shell

Zdají se vám stěny ostré? Pak zase asi na dvě kliknutí je zaoblím:

Příkaz Fillet

Velká síla parametrického modelování je, že se můžete kdykoliv vrátit do některého z předchozích kroků a něco upravit. Třeba se rozhodnu, že chci mít krabičku větší, tak si v otevřu náčrt a jednoduše upravím kótu.

Úprava

A model se překreslí :-)

Překresleno

Pak už jen stačí stáhnout, vložit do sliceru a tisknout :-)

Slicer

V čem modelovat? Kromě rozšířeného Fusionu 360 doporučuji Onshape.com - třeba pro školy je použití oproti Fusionu daleko snazší. Základní principy modelování jsou stejné, trochu jiné jsou ikonky a některé pokročilejší funkce.

A kde se to naučit? Kdo preferuje tutoriály na Youtube, najde jich tam spoustu :-)

Kdo by se rád zúčastnil prezenčního kurzu, mrkněte na nabídku mých kurzů pro pokročilé: 3D tisk a 3D modelování: pro pokročilé. Školím v různých městech, aktuálně třeba v Praze nebo v Ostravě, plánuji školení i v dalších městech. Kurzy jsou vhodné pro neučitele i učitele (je možné hradit z šablon).

Exkluzivní nabídka – absolvujte v různých městech dvoudenní kurz 3D modelování a 3D tisku (naučíte se od základů modelovat pro 3D tisk a mnoho dalšího) za skvělou cenu 1395 Kč! Kurz je vhodný pro pedagogy i nepedagogy.
» více informací a přihláška zdeZákladní principy parametrického modelování

Autor: Václav Černík
Napsáno 22. 3. 2024
Aktualizováno 12. 4. 2024

Téma:
3D modelování a 3D tisk

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!
➡️ Sdílet na Facebook

Přejít na seznam všech článků.

Nabídka školení
Nabízím školení (nejen) pro učitele, která poskytnou všechny potřebné znalosti a dovednosti k ovládnutí 3D tisku nebo výuky algoritmizace a programování.

➡️ 3D tisk a 3D modelování – dvoudenní kurz jen za 1395 Kč

➡️ 3D tisk a 3D modelování: základní kurz

➡️ 3D tisk a 3D modelování: pro pokročilé

Více informací o školeních

Novinky na Váš e-mail

Zajímají vás novinky ze světa 3D tisku, algoritmizace, programování nebo výuky (pomocí) moderních technologií?
Zadejte Váš e-mail a já Vám pošlu zajímavé informace (maximálně jednou měsíčně).